Zdrową dietą w udar

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy styl życia zabezpiecza przed groźnymi chorobami takimi jak zawał serca czy udar mózgu. Życie w stresie, w pośpiechu odbija się nie tylko na naszym zdrowiu psychicznym, ale także na tym fizycznym i jego skutkiem są prawdziwe objawy i choroby, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci.

Jak dieta kształtuje nasze życie?

Nasze posiłki to nie tylko jedzenie, którym zaspokajamy naszą podstawową potrzebę. Ich zadaniem jest odżywienie naszych komórek i dostarczenie im niezbędnych składników odżywczych do utrzymania naszego organizmu w zdrowiu i zapewnienia im prawidłowego funkcjonowania.

Opierając dietę na fast foodach, dużej ilości soli, cukrze, w tym słodkich gazowanych napojach nie jesteśmy w stanie utrzymać naszego organizmu w zdrowej kondycji. Nie dostarczamy mu wystarczającej ilości witamin i minerałów, a tym samym nie odżywiamy go, tylko zapychamy pustymi kaloriami i niezdrowym tłuszczem, który odkłada się na ścianach naczyń, utrudniając swobodny transport krwi do naszych organów.

Czym jest udar?

Właśnie w wyniku uszkodzenia naczyń dochodzi do udaru mózgu – groźnego przypadku medycznego, który doprowadza do kalectwa, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pacjenta! Udary mózgu dzielimy na niedokrwienne i krwotoczne. Te pierwsze stanowią ¾ wszystkich przypadków i spowodowane są przerwaniem dopływu krwi transportującej tlen i substancje odżywcze do mózgu. Z czasem na ścianach naczyń osadza się coraz więcej tzw. blaszki miażdżycowej doprowadzając do zamknięcia światła naczynia. Drugim rodzajem udarów jest tzw. wylew czyli udar krwotoczny. Dochodzi do niego wtedy, gdy naczynie pęka, a krew rozlewa się po obszarach mózgu.

Mózg jest naszym centrum dowodzenia, kiedy dochodzi w nim do awarii zaburzone zostają podstawowe funkcje życiowe takie jak poruszanie się, czy mówienie. Chorzy po udarze stają się osobami niepełnosprawnymi wymagającymi stałej opieki i długotrwałej rehabilitacji. Stają się ofiarami wykluczenia społecznego, tracą pracę, której nie mogą wykonywać i tracą poczucie własnej wartości, ponieważ tracą zdolność samodzielnego wykonywania codziennych czynności takich jak jedzenie, ubranie się czy umycie.

Objawy wskazujące na udar

Oznaki i objawy udaru obejmują:

  • nagłe odrętwienie lub paraliż twarzy, ręki lub nogi, występujący z jednej strony ciała
  • problemy z mówieniem lub rozumieniem mowy
  • problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach
  • problemy z chodzeniem, zawroty głowy, utrata równowagi
  • nagły silny ból głowy bez znanej przyczyny

Więcej objawów udaru mózgu znajdziesz na: https://zyciepoudarze.pl/udar-mozgu-objawy-przyczyny-leczenie/