Pokarmy bogate w leptynę – to warto wiedzieć

Leptyna jest hormonem produkowanym w komórkach tłuszczowych.

Leptyna wysyła do mózgu sygnały informujące o tym, że jest się najedzonym, dzięki czemu można przestać się objadać. To także sygnał dla mózgu, że czas rozruszać metabolizm i zacząć się ruszać.

Obecność nadmiernej ilości leptyny jest związana z otyłością

Gdy w krwiobiegu znajduje się zbyt dużo leptyny, wrażliwość na leptynę maleje, ponieważ jej nadmiar wydaje się blokować skuteczny przepływ leptyny do mózgu. Skutkiem tego jest zwiększenie apetytu i łaknienia oraz obniżenie funkcji metabolicznych. Inne badania wykazały, że leptyna podawana w zastrzykach miała pozytywny wpływ zarówno na metabolizm, jak i na łaknienie u szczurów, chociaż efekt ten był minimalizowany lub odwracany u niektórych szczurów z istniejącą wcześniej otyłością.

Spożywając pokarmy zawierające leptynę, można czuć się bardziej nasyconym podczas posiłków, a tym samym lepiej kontrolować ilość spożywanych kalorii. Idealnie nadaje się do stosowania diet, dzięki czemu nie będziesz głodować, gdy musisz jeść mniej, aby schudnąć. Nie przegap wszystkiego, co mamy Ci do powiedzenia na temat pokarmów bogatych w leptynę.

Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, to niestety musisz odrzucić pewne produkty z Twojej dotychczasowo diety, z tego powodu warto wiedzieć co jeść aby nie przytyć.

Pokarmy bogate w leptynę

Leptyna nie może być podawana doustnie, ponieważ organizm nie jest w stanie przetworzyć jej w jelitach. Gdyby istniały pokarmy bogate w leptynę, nie miałoby to znaczącego wpływu na utratę wagi, przyrost masy ciała czy łaknienie, ponieważ leptyna nie jest wchłaniana przez organizm przez przewód pokarmowy.

Ponieważ leptyna jest hormonem wytwarzanym w tkance tłuszczowej, nie ma pokarmów bogatych w leptynę, które zwiększyłyby jej poziom. Istnieją jednak pokarmy, które mogą zwiększać lub zmniejszać wrażliwość na leptynę. Jeśli kanały leptynowe nie działają prawidłowo, spożywanie pokarmów zwiększających wrażliwość na leptynę może pomóc przywrócić sposób, w jaki leptyna mówi mózgowi, by wyłączył apetyt i zaczął spalać energię. W rezultacie będziesz jeść mniej i skuteczniej metabolizować żywność, co pomoże Ci schudnąć i mieć więcej energii w ciągu dnia.

Pokarmy zmniejszające wrażliwość na leptynę

Spożywanie nadmiernej ilości węglowodanów może być największą przeszkodą w przywróceniu wrażliwości na leptynę. Pokarmy wysokowęglowodanowe zawierające skrobię prostą, takie jak biała mąka i ziemniaki, a także wysoko przetworzone produkty zawierające cukier i syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy przyczyniają się do zmniejszenia wrażliwości na leptynę.

Jedzenie dużych posiłków lub zbyt częste spożywanie posiłków również może prowadzić do zmniejszenia wrażliwości na leptynę. W związku z tym o wiele bardziej odpowiednie jest spożywanie mniejszej ilości pokarmu, ale częściej w ciągu dnia, z zachowaniem regularnych odstępów czasowych między karmieniami.

Pokarmy, które zwiększają wrażliwość na leptynę

Spożywanie pokarmów, które równoważą poziom leptyny, może pomóc przywrócić wrażliwość na leptynę i ponownie aktywować sygnały leptyny do mózgu. Jedzenie białka na śniadanie to jeden z kroków, które możesz podjąć, aby zacząć przywracać wrażliwość na leptynę. Zaleca się także spożywanie pokarmów bogatych w błonnik i zielonych warzyw liściastych. Warto również włączyć do diety ryby jako pokarm, który pomaga regulować poziom leptyny w organizmie.

Podsumowanie artykułu o leptynie

Jeśli chcesz mieć dobry poziom leptyny w organizmie, musisz o tym pamiętać, choć zawsze możesz skorzystać z możliwości porozmawiania z dietetykiem, lub lekarzem rodzinnym w celu uzyskania wskazówek na temat tego, jak powinna wyglądać Twoja dieta, aby poziom leptyny był prawidłowy.