Dieta sokowa – na czym polega?

Bardzo często dietetycy wchodzą teraz w taką narrację, jakoby wszystkie gotowe diety były czymś złym. Z automatu uznają je za coś szkodliwego i twierdzą, że tylko całkowita zmiana trybu żywienia może przywrócić człowiekowi optymalną niską wagę oraz zdrowie. Nie jest to jednak do końca prawda. Dla niektórych dieta sokowa może być właśnie dobrym początkiem nowego życia. To taka dieta na start, którą przeprowadza się po to, aby wejść na dobre tory, schudnąć początkowo nieco więcej kilogramów i zyskać motywację do dalszych zmian. Nie trwa ona przecież tygodniami czy miesiącami. Akurat dietę sokową zaleca się zakończyć po trzech dniach, a śmiało można to zrobić nawet wcześniej, czyli po zaledwie jednym czy dwóch dobach.

Kto powinien przejść na dietę sokową?

Każdy, kto myśli o tym, by ostatecznie zacząć naprawdę zdrowo się odżywiać, ale póki co woli trzymać się ściśle ustalonego harmonogramu, aby nie dać się żadnym pokusom. Łatwiej bowiem zdrowo żyć, gdy wie się dokładnie, co ma się robić i co w danym momencie ma się spożyć. Sokowy detoks jest oczywiście restrykcyjny, ale jako że kończy się go po dwóch czy trzech dniach, dla nikogo przejście przez niego nie powinno być jakimś szczególnie dużym problemem. Dieta ta doskonale oczyszcza organizm i dlatego jest świetnym początkiem zdrowszego żywienia. Ważne jest to, by po jej zakończeniu rzeczywiście zmodyfikować swój jadłospis, a nie wracać do starych i kiepskich nawyków.

Kiedy warto z niej skorzystać?

Soki na detoks to wprost wymarzone napoje na taką letnią dietą. Nic dziwnego w tym, że popularność diety wzrasta właśnie w okresie wakacyjnym, albowiem letnia aura sprawia, że zamiast głodu częściej odczuwa się pragnienie, więc ma się większą ochotę na schładzające owocowe napary niżeli na słodycze, tłuste mięsa czy makarony w gęstych sosach. Owoce same w sobie świetnie zaspokajają pragnienie. Niektóre z nich mają w sobie bardzo duże ilości wody (nieraz składają się z niej w ponad połowie!), dzięki czemu ogólnie rzecz biorąc potrafią nawadniać organizm i zapewniać mu lepsze funkcjonowanie. Ten efekt jest szczególnie przydatny w okresie letnim. Warto więc spróbować przejść na taką dietę czy to na wiosnę, czy to bezpośrednio na lato.

Jakich efektów można się spodziewać?

Głównym celem takiej diety zawsze będzie mimo wszystko pozbycie się jakiejś ilości zbędnych kilogramów. Cel ten szybko zostaje osiągnięty. Owocowe i warzywne soki na odchudzanie są produktami niskokalorycznymi, więc jeśli przez całe dzień można żywić się wyłącznie nimi (a tak to właśnie wygląda na detoksie), naprawdę nie da się doprowadzić do sytuacji, w której wykroczyłoby się poza swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. A gdy organizm je mniej, niż potrzebuje, no to od razu zaczyna czerpać energię z tłuszczu. Tłuszcz ten jest spalany, a kilogramy spadają. To bardzo dobry początek każdej drogi odchudzania.

Co jeszcze można zyskać?

Efekt odchudzający nie jest jednak jedyny. Pijąc same soki, oparte na świeżych i zróżnicowanych warzywach i owocach, bogatych w zdrowe składniki odżywcze, nawilża się organizm od środka, nawadnia się go i doskonale odżywia. Mimo iż przyjmuje się dużo mniej kalorii niż normalnie, często mniej niż tysiąc w skali jednego dnia, nierzadko można poczuć nagły przypływ energii, motywacji, sił fizycznych i ogólnych chęci do życia. Taka dieta sokowa naładowuje człowieka w sposób bardzo pozytywny. Dzięki niej każdy powoli odzwyczaja się też od tej żywności, która mu nie służy. Na sokowym detoksie słodycze, fast-foody, mączne potrawy i smażone dania są w końcu kategorycznie zabronione, więc w żadnym wypadku nie wolno po nie sięgać.

Podsumowanie

Oczywiście taka dieta, której podstawą będą same soki na detoks, to tylko jedna z propozycji dla osób próbujących się odchudzać. Zawsze można więc poszukać również innych wariantów diety. Obecnie modne stało się chociażby „keto” żywienie, opierające się na jedzeniu niemalże samego tłuszczu ze średnim dodatkiem białka i minimalną dawką węglowodanów.