Dla kogo dieta keto nie jest wskazana?

Dieta keto jest dość znana, ponieważ zwykle przynosi dobre rezultaty, choć nie jest to dieta dla każdego. Jest to dieta ketogeniczna i coraz więcej osób stosuje ten rodzaj diety. W tej diecie około 75% dziennej dawki kalorii pochodzi z tłuszczu, 20% z białka i 5% z węglowodanów. Coraz więcej ekspertów dodaje, że warto spróbować, ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście można to zrobić. 

Dieta ta koncentruje się na dodawaniu tłuszczu i białka oraz odejmowaniu węglowodanów, a nie na ograniczaniu kalorii, dzięki czemu nie spowalnia metabolizmu po powrocie do standardowej diety…. Ale nie wszystko jest piękne. Jak każdy plan żywieniowy, zatwierdzony przez ekspertów lub nie, dieta keto nie jest dla każdego. Przeczytaj, jakie są oznaki, że ta dieta nie jest dla Ciebie.

Jesteś w ciąży.

Aby pozostać w ketozie, należy ograniczyć spożycie zbóż i warzyw, które, choć zawierają więcej węglowodanów, są bogate w ważne witaminy prenatalne (takie jak foliany), które są niezbędne dla rozwoju dziecka. Kobiety w ciąży nie powinny stosować żadnych modnych diet, a jeśli muszą je stosować z powodu osobistych uwarunkowań, powinny być zawsze monitorowane przez lekarza. Zawsze dobrze jest ograniczyć węglowodany rafinowane, ale kobiety w ciąży nie powinny ograniczać owoców i warzyw w celu utraty wagi, zwłaszcza w Twoim stanie. 

Jesteś weganinem.

Dieta keto wymaga ograniczenia owoców, warzyw i zbóż, czyli wszystkich podstawowych składników diety wegańskiej. Chociaż stosowanie diety keto jako weganin nie jest niemożliwe, trudno jest to robić prawidłowo, jeśli na liście zakazanych produktów znajdują się jajka i nabiał. 

Weganom trudno będzie uzyskać wystarczającą ilość żelaza, witaminy B-12, choliny i białka na diecie keto. Jeśli stosujesz dietę wegańską, nadal możesz skorzystać na ograniczeniu rafinowanych węglowodanów i cukru. Jedz owoce, warzywa i pełnowartościowe produkty spożywcze, aby schudnąć w zdrowy sposób. 

Nie idziesz na całość.

Osoby stosujące dietę ketogeniczną muszą bardziej uważać na spożycie tłuszczów nasyconych, które z czasem mogą powodować problemy z sercem. To, że dieta składa się prawie wyłącznie z białka i tłuszczu, nie oznacza, że trzeba jeść cheeseburgery przez cały dzień. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych do mniej niż 10% diety, co stanowi nie więcej niż 200 kalorii dziennie przy diecie 2000 kalorii. 

Miałeś zaburzenia odżywiania.

Chociaż dieta keto nie ogranicza kalorii, zmusza do intensywnego myślenia o jedzeniu. Należy czytać etykiety, planować z wyprzedzeniem i ograniczać się w sytuacjach społecznych. Może to być szkodliwe dla zdrowienia z zaburzeń odżywiania. Jeśli masz lub miałeś zaburzenia odżywiania, przed rozpoczęciem diety keto najlepiej porozmawiać z wykwalifikowanym dietetykiem. Specjalista może pomóc w osiągnięciu celu bez stosowania restrykcyjnej diety, która mogłaby utrudnić powrót do zdrowia” – mówi. Może on także ocenić, czy stan pacjenta jest wystarczająco stabilny, aby rozważyć taką decyzję i monitorować jego potrzeby żywieniowe, aby upewnić się, że nie powróci on do zaburzeń odżywiania. 

Masz kamienie nerkowe.

Stosowanie diety keto może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Na diecie keto ludzie spożywają więcej białka, co może zwiększać poziom kwasu moczowego (składnika niektórych kamieni nerkowych) i zmniejszać poziom cytrynianu (substancji zapobiegającej powstawaniu kamieni nerkowych).