Blacha do muffinek i ciasta – z jakiego materiału?

Któż z nas nie kocha smakowitych muffinek oraz ciast. Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a zatem kolejna okazja do stworzenia przepysznych wypieków. Pojawia się jednak pytanie, na jakich blachach powinniśmy piec nasze wyroby? W poniższym artykule pomożemy Wam dokonać dobrego wyboru.

Najlepsze blachy do muffinek

Zacznijmy od muffinek, czyli nieoficjalnych królowych Instagrama. Przeglądając ten popularny portal, z pewnością da się zauważyć, że wiele osób korzysta z blach do babeczek. Korzystanie z nich ma wiele zalet, unikamy bowiem zabrudzeń oraz oszczędzamy papier. Dobór blachy do muffinek powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb. Każda blacha różni się wielkością, a także ilością zagłębień na papilotki.

Naszym zdaniem najlepsze do wypiekania muffinek są blachy ze stali nierdzewnej. Służą nam one przez wiele lat oraz są odporne na warunki ekstremalne, takie jak wysoka temperatura lub wilgoć. Blachy teflonowe oraz ceramiczne stosunkowo łatwo jest zarysować, więc dobrze zrobimy, jeżeli postawimy na produkt z pokrywą granitową. Wariant ten prezentuje się bardzo dobrze i nie zmienia swojego wyglądu nawet pod wpływem częstego mycia, polerowania i suszenia. Przed zakupem pamiętajmy również, aby wybrać model, który jest nieprzywierający.

Z jakich materiałów może być wykonana blacha do ciasta?

Chcąc osiągnąć mistrzostwo w sztuce kulinarnej, powinniśmy mieć podstawowe pojęcie o blachach do ciasta. Mamy w tym przypadku naprawdę spory wybór wariantów. Możemy podzielić je na:

  • blachy aluminiowe – to niewątpliwie najpopularniejszy rodzaj blachy. Są one bardzo cienkie, co sprawia, że doskonale przewodzą ciepło. Najczęściej wybierane są te prostokątne, lecz w sklepach dostępne są także okrągłe lub w kształcie serca;
  • blachy ze stali nierdzewnej oraz węglowej – niewątpliwie najbardziej odporne ze wszystkich rodzajów blach. Nie odkształcają się i świetnie nadają do wysokich temperatur;
  • blachy emaliowane – stanowią doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na trwałości produktu. Idealnie sprawdzą się w każdej kuchni. Emalię łatwo również utrzymać w czystości;
  • formy non-stick SNB – to w szczególności wyrób dla ludzi ceniących przede wszystkim jakość. Formy takie wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej odpornej na przywieranie;
  • formy silikonowe – znoszą wysokie temperatury oraz świetnie nadają się do tego, aby przyrządzić deser na zimno.

Duże znaczenie ma również kolor danej blachy. Te w odcieniu srebrnym przeznaczone są do piekarników gazowych, z kolei czarne rekomendowane są do piekarników elektrycznych. Dzięki ciemnej barwie proces pieczenia jest szybszy.

Kilka słów na zakończenie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blach do pieczenia. Mamy do wyboru: blachy aluminiowe, te ze stali nierdzewnej, emaliowane, formy silikonowe oraz non-stick SNB. Do najpopularniejszych należą blachy aluminiowe, lecz jeżeli zależy nam na wysokiej jakości możemy wybrać również blachę ze stali nierdzewnej. Blacha emaliowana z kolei jest bardzo trwała. W przypadku muffinek rekomendujemy blachę ze stali nierdzewnej.