Związek między dietą a przewlekłym bólem.

Dieta ma wiele wspólnego z bólem przewlekłym. Jedzenie zdrowej i pełnowartościowej diety to nie to samo, co codzienne odżywianie się w sposób nieodpowiedni i niezrównoważony. Badania wykazały, że dieta kontynentalna dieta może zwiększać prawdopodobieństwo przewlekłego występowania różnych dolegliwości.

Związek między bólem przewlekłym a odżywianiem.

Ból przewlekły jest najczęściej spowodowany pewnymi stanami zapalnymi, takimi jak zapalenie stawów lub cukrzyca. Jeśli osoba cierpi z powodu tego rodzaju bólu, konieczne jest stosowanie diety o bardzo niskiej zawartości tłuszczu. Wykazano, że istnieje ścisły związek między bólem odczuwanym przez osobę cierpiącą na niektóre choroby zapalne a tym, co spożywa ona w ciągu dnia. Dlatego bardzo ważne jest, aby zmienić pewne nawyki i wybrać dietę taką jak dieta śródziemnomorska.

Niebezpieczeństwo związane z kwasami tłuszczowymi omega-6.

Obecność kwasów tłuszczowych omega-6 jest czynnikiem wysokiego ryzyka wystąpienia bólu przewlekłego. Im większe spożycie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-6, tym większe ryzyko nasilenia bólu i zwiększenia stanu zapalnego. Należy zaznaczyć, że tłuszcze te nie są szkodliwe dla zdrowia, a wręcz są niezbędne dla organizmu. Problem polega na tym, że te kwasy tłuszczowe są spożywane w nadmiarze, podczas gdy kwasów tłuszczowych omega-3 spożywa się znacznie mniej.

Pokarmy bogate w kwasy omega-6, których należy unikać.

Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę zapalną, która powoduje wiele bólu wokół ciała, ważne jest, aby wyeliminować ze swojej diety pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-6.

1. Frytki i inne smażone przekąski.

2. Fast foody, takie jak hamburgery i pizze.

3. Słodycze i ciastka.

4. Kiełbasy o wysokiej zawartości tłuszczu.

5. Masło i margaryna.

6. Olej słonecznikowy i sojowy.


Pokarmy bogate w kwasy omega-3, które powinno się włączyć do swojej diety.


Idealna dieta powinna być bogata w pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.

1. Tłuste ryby, takie jak sardele lub sardynki.

2. Orzechy, takie jak orzechy włoskie lub pistacje.

3. Nasiona chia i siemię lniane.

4. Oliwa z oliwek extra virgin.

Badania wykazały, że aby poradzić sobie z bólem przewlekłym i jego dokuczliwymi objawami, dana osoba powinna spożywać większe ilości omega 3 niż zazwyczaj. Idealną i zalecaną rzeczą jest zapomnienie o zachodniej diecie bogatej w niezdrowe tłuszcze i wybranie wspaniałej diety śródziemnomorskiej.

Prawidłowe odżywianie się ma duży wpływ na ból przewlekły.


Ostatecznie znaczna część społeczeństwa cierpi z powodu przewlekłego bólu spowodowanego niektórymi chorobami zapalnymi, takimi jak reumatyzm czy zapalenie stawów. Chociaż właściwe leczenie jest kluczem do złagodzenia tych dolegliwości, wykazano, że rodzaj diety również ma pozytywny lub negatywny wpływ na stan zdrowia. Należy zrezygnować z zachodniej diety bogatej w kwasy tłuszczowe omega-6, takiej jak chipsy i słodycze, na rzecz znacznie zdrowszej diety, takiej jak dieta śródziemnomorska bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Jest zatem jasne, że prawidłowe odżywianie ma duży wpływ na ból przewlekły, pomaga łagodzić objawy i zmniejszać stan zapalny.